Pozemní příjem Satelitní technika Hlavní stanice STA Autodoprava

Regionální síť 8 startuje v Jihlavě a Mikulově, vstupuje do ní Slovak Sport


01.08.2014 10:24

Diváci musí proladit přijímače

Dva nové vysílače dnes spouští televizní Regionální síť 8 Českých Radiokomunikací, v níž vysílají programy Sport 5 a TV Noe. Multiplex, jenž je určen divákům krajských měst a jejich okolí, bude možné nově naladit v Jihlavě a jihomoravském Mikulově. Ode dnešního dne v něm navíc startuje třetí televizní stanice – Slovak Sport s přenosy anglické fotbalové Premier League či domácí české Synot ligy. Dosah sítě se dneškem zvýší na 54 procent obyvatel České republiky, celkem bude mít 14 vysílačů ve všech krajských městech, Praze a krom toho v Mikulově. V řadě míst si ale lidé musí znovu proladit své přijímače, aby se jim nový multiplex načetl do programové nabídky.

V Jihlavě využívá Regionální síť 8 vysílač Rudný, odkud vysílá na kanálu 52 výkonem 5 kW s horizontální polarizací. Diváci, kteří zde přijímají signál celoplošných multiplexů 1, 2 a 3 ze silného vysílače Javořice, nebo multiplex 4 a Regionální síť 7 z lokality Jeníkov, si budou muset v určitých případech upravit nebo alespoň pootočit anténu, nebo dokonce přidat další. Stejný problém naopak nečeká diváky na jihu Moravy v okolí Pálavy. Regionální síť 8 zde využije vysílač Děvín, z něhož vysílají i celoplošné multiplexy 1 a 2. Nová síť bude dostupná na kanálu 51, vysílat bude výkonem 5 kW s horizontální polarizací. Diváci, kteří už z Děvína přijímají první dva celoplošné multiplexy, tak pouze musí proladit své televizory nebo set-top-boxy a načíst si nové programy.

Další vysílače pro Regionální síť 8 nebudou

Spuštěním vysílačů v Jihlavě a Mikulově rozvoj Regionální sítě 8 končí. České Radiokomunikace už dříve deklarovaly, že poslední kmitočtový příděl pro tento multiplex v Novém Jičíně na severu Moravy nevyužijí, protože vysílač v této lokalitě by nebyl efektivní. Generální ředitel Martin Gebauer už dříve v rozhovoru pro DigiZone.cz řekl, že se firma nebrání rozšíření krajské sítě do dalších lokalit, ale Český telekomunikační úřad (ČTÚ) nemá k dispozici žádné další volné frekvence. „Snažili jsme se pokud možno vybrat ještě zbylé frekvence, u každé jsme si zkoumali vyzařovací výkon a jaké pokrytí se dá získat. Zbytky, které jsou ještě volné, už jsou mimo ekonomickou realitu, naprosto se nevyplatí jimi pokrývat území s tak malým vyzařovacím výkonem. Ekonomicky to nedává smysl,“ vysvětlil.

Startem Slovak Sportu vstupuje do Regionální sítě 8 již druhý sportovní kanál. Diváci se jeho prostřednictvím dostanou k vybraným přenosům anglické fotbalové Premier League, ale půjde jen o ochutnávku a jakousi reklamu na placený satelitní a kabelový kanál Slovak Sport 2, který je zaměřená právě na Premier League. „Na Slovak Sportu 1 je z každého kola Premier League jeden přímý přenos, z důvodu exkluzivity Slovak Sportu 2 jsou všechny ostatní přenosy vysílány na tomto programu,“ vysvětluje provozovatel obou stanic na svém webu. Ředitel stanice Róbert Greguš navíc serveru RadioTV.cz řekl, že první kanál Slovak Sportu zařadí vybrané přenosy zápasů hokejové Ligy mistrů a české fotbalové Synot ligy, která byla původně plánovaná pro placený kanál Slovak Sport 2.

Příjem TV
DVB-T
Telly
Skylink
Free SAT

Aktuality

 • Trojka RTVS obnoví vysílání 10. června (24.05.2022)

 • JOJ Šport HD přes anténu zakódován (29.04.2022)

 • RTVS spustila zpravodajský kanál :24, dočasně nahradil Trojku (20.03.2022)

 • V úterý výluka multiplexu 24 z vysílače Brno - Hády (12.02.2022)


 • Kontakt


  Roman Kováč - ansyko
  Zubatého 6
  614 00 Brno - Zábrdovice
   
  IČO: 758 26 674
   
  mobil:
   
  mail: roman.kovac@ansyko.cz

  Novinky e-mailem

  Přihlaste se k odběru novinek

  Rady, tipy, informace

  Napište nám


  Potřebujete poradit, konzultaci, návrh kompletního řešení?